Ugron Zoltán
2017-08-04 19:41:14
Azt hiszem mindent elmond az, hogy 23, 22, 20 és 18 éves gyermekeim ha itt van családi pihenés, akkor ráérnek és várják. Sőt azt tárgyalják vacsora közben, hogy majd ha lesz családjuk és gyermekeik, itt fogják tartani a kicsiknek az unokatestvér találkozókat.
A szomszéd faluban, Gannán (2,4 km) található a fraknói és galánthai Eszterházy nemzetség sírtemploma.
"...ugyan meddig is tart egy élet?
alán megkérdezik ezt olykor Döbröntén is, a Szarvaskő várának hajdani lakói, ha éjféltájt körbejárnak a romokon, s nem is sejtik, hogy a sötét kis szobákban padlórecsegésre felriadt gyermekek bizony látják őket. Előkelő társaság bolyong itt éjfélkor. Himfi Imre, aki a Pápáról Veszprémbe vezető utat őrző vár ura volt, s kedvese, Urgond Flóra, akit a várúr maga mentett ki a megáradt Bittva patakból egy rettenetes, viharos éjszakán. És itt van Mátyás király is, hiszen ő volt Flóra keresztapja, ő adta egymásnak a fiatalokat, meg aztán, legenda lett régen a jó király, nincs is egyéb dolga, mint bolyongani országa romokká lett, hajdan büszke várainak falai alatt. De leginkább Gannán üzeni a szakállas Idő, hogy legendával, mesével, múlttal és emlékekkel torkon ragadható a néma, fekete halál. Ebben a csöppnyi, hajdan szorgos svábok által felépített falucskában van a nagyméltóságú fraknói és galánthai Esterházy grófi család sírtemploma és kriptája. Ötvenkettő Esterházy álmodik itt, a nehéz levegőjű, dohos, történelemmel terhes örökkévalóságban, ahová mindig beszűrődik egy kis fény, bizonyságául annak, hogy valahol az élet és halál határának titokzatos ösvényén járunk.
Mi még itt – ők már odaát.
Odaát van Esterházy Bálint. Előbb Párizsban volt nagykövet, majd Szentpétervárra, a cári fővárosba helyezték. S ott, a vad és mégis mélabús keleten a szép magyar gróf beleszeret Kocsubej Ilona nagyhercegnőbe. Már az esküvő napja is ki volt tűzve, amikor a testőrség parancsnoka, egy fiatal gárdatiszt, aki szintén a nagyhercegnőbe volt szerelmes, amerikai párbajra hívta Esterházyt. Furcsa párbaj az: egy fehér és egy fekete golyót rejtenek el, aki a feketét húzza, köteles záros határidőn belül önkezével véget vetni életének.
A szép magyar gróf a fekete golyót húzta. Temetésén megjelent Gannán Kocsubej Ilona is, gyönyörű, fekete ajú teremtés. Három órát imádkozott egyedül kedvese sírjánál – majd galambőszen jött fel a föld alól. Kicsit odébb nyugszik Esterházy Pál, a kétméteres huszárfőhadnagy. Mondják róla, sűrűn megfordult Angliában, s kártyapartnerei között lordok is voltak szép számmal. Egyszer az egyik lord játék közben a földre ejtett egy pennyt, azt kereste négykézláb az asztal alatt. A mi huszárfőhadnagyunk nagy hirtelen meggyújtott egy százfontos bankót, hogy a lord annak fényénél megtalálja végre a fillért. Így is halt meg a szép magyar óriás: a első világháborúban az oroszok ellen harcolt valahol a Kárpátokban. Rettenetes termete kimagaslott a lövészárokból. – Gróf úr, húzza le magát! – kérlelték katonái, de ő így felelt:
– Egy Esterházy senki előtt sem hajt fejet! A következő pillanatban egy muszka golyó fúrta át koponyáját. Így került Gannára, valami furcsa csiklandósságot csalni a vándorok lelkébe. És itt van még Esterházy Móric külön kriptája, ajtaján látható a szárnyas oroszlán, amelyet a Thökölyektől vettek át a grófok. Ebben a külön kriptában nyugszik a fiatal Menyhárt is. Ő tervezte a Kossuth hidat, amiért magas kitüntetést kapott – Gerő Ernőt majd megütötte a guta, hogy egy gróffal kell paroláznia. Aztán elvitte Menyhártot a paralízis – egy évvel a Sabincseppek feltalálása előtt..."
(részlet Bayer Zsolt: 1100 év Európa közepén c. könyvéből)
Közösségi média